نویسنده: سرگی لوزوف

ارائه اختصاصی از آموزش و تمرین تیراندازی

مترجم: مهدی نیسی پور

برای دستیابی به نتایج عالی در هر رشته ورزشی به ورزشکاری نیاز داریم که در بسیاری از مهارت‌ها رشد کرده و به تسلط رسیده باشد. ساختن و پرورش دادن یک تکنیک مناسب در ورزشی که انتخاب می‌کنید مبنای موفقیت شما را شکل می‌دهد. تکنیک در تیراندازی شامل مجموعه‌ای از مهارت‌های لازم برای اجرای درست یک شلیک یا یک سری از شلیک‌ها همراه با سطح بالایی از تمرکز و دقت است.

فرایند کامل شدن تکنیک بسیار زمان‌بر بوده و نیازمند صبر و تعهد بسیار است. اگر این فرایند به درستی انجام شود، دلسردی و ناامیدی را در ورزشکار به حداقل می‌رساند. البته دانستن این نکته ضروری است که هیچ موفقیتی یک شبه به دست نمی‌آید و دست یافتن به برتری تکنیکی مستلزم صرف وقت و هزینه کافی است؛ در غیر اینصورت رسیدن به موفقیت تنها یک آرزو در لیست کریسمس شما باقی خواهد ماند که حتی بابانوئل هم قادر به برآورده کردن آن نیست!

این شما هستید که فرایند پیشرفت خودتان را کنترل می‌کنید و هیچ کس دیگر قادر به کنترل این فرایند حیاتی نیست. در این نوشتار راجع به بعضی عوامل مهم تأثیرگذار در تکمیل استعدادتان با شما سخن خواهم گفت.

اول این که یک ورزشکار باید علاقه‌ی شدیدی به ورزش خود داشته و بخواهد که یکی از بهترین‌ها در آن ورزش باشد. هنگامی که یک هدف یا چشم‌انداز برای آینده خود دارید، خیلی سریع انگیزه لازم را برای تلاش سخت در مسیر دستیابی به آن هدف کسب خواهید کرد. برای مثال، تلاش مصرانه یک تیرانداز برای کسب دانش بیشتر از طریق پیگیری فعال  هر چیز آموزنده‌ای در همه‌ی ابعاد ورزش تیراندازی می‌تواند این انگیزه را تقویت کند. خواندن مطالب، گوش کردن و یا حتی تماشای اجرای تکنیک تیراندازی توسط ورزشکاران دیگر بسیار مهم است. دانشی که شما از این طریق کسب می‌کنید، کلید تدوین مهارت‌های فنی مورد نیازتان برای مسابقات سطح بالا است.

تنها کاری که باید انجام دهید فرایند تبدیل دانش کسب شده به تکنیک است. بنابراین با یک فرمول ساده شامل تحقیق، یادگیری و به‌کاربستن می‌توانید تکنیک خودتان را شکل دهید. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر با مربی خود هماهنگ باشید می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری نیز دست پیدا کنید. شما می‌بایست به کمک مربی‌تان و با تلاش و سختکوشی بسیار، تکنیک و مهارت‌هایی را که بیشترین تناسب را با شرایط و دیدگاه خاص شما در تیراندازی داشته باشد بیابید. هم افزایی خاصی که میان تیرانداز و مربی یا سایر تیراندازان شکل می‌گیرد می‌تواند سطح استرس را در مسیر تلاش برای ساختن یک تکنیک مناسب کاهش داده و بهره‌وری کارتان را بالا ببرد. اما باز هم تأکید می‌کنم که کلید اصلی این کار، تلاش و سختکوشی است. اگر به شدت و بی وقفه کار کنید، تلاش‌های شما به نتایجی بسیار بهتر و موفقیت‌هایی طولانی‌تر منجر خواهد شد.

دومین موردی که لازم است بیان کنم این است که یک ورزشکار باید تا حد زیادی، زمان خود را در باشگاه بگذراند تا فرصت کافی را برای تبدیل دانش به مهارت در اختیار داشته باشد. تجربه مفهومی شناخته شده در علوم اعصاب است و می‌دانیم که دانش باید به شکل تجربه درآید تا بتوان آن را به تکنیک تبدیل نمود. تکرارهای درست فراوانی لازم است تا یک وظیفه‌ی مطلوب طی یک فرایند سریع و با ثبات به یک مهارت تبدیل شود. اما این تکرار به چه اندازه باید باشد؟ بسیاری از مربیان می‌گویند که 100000 تکرار مشابه برای شکل گیری حافظه عضلانی و ثبات تکنیک کافی است؛ اما این عدد در واقع تمثیلی از تلاش بسیار زیادی است که می‌بایست در باشگاه صورت گیرد و هیچ جایگزین دیگری هم برای آن وجود ندارد. بدون شک تصمیم قاطع شما در تلاش فراوان برای تکمیل صحیح یک وظیفه باعث شتاب گرفتن این فرایند شده و شلیک‌های با کیفیت‌تری را در یک بازه‌ی زمانی کوتاه‌تر نتیجه خواهد داد و منجر به شکل‌گیری یک مهارت کامل و یک تکنیک با ثبات خواهد شد.

به یقین می‌توان گفت که اختصاص چندین ساعت از وقت تمرین به تکرار مجموعه‌ای از مهارت‌های کاملاً مشابه معمولاً بسیار سخت و طاقت‌فرسا است، اما این کار مطمئن‌ترین روش برای سازگار نمودن ذهن و بدن تیرانداز با مهارت‌های جدید است. صبر و تعهد شما در صرف زمان کافی برای تمرین در واقع شخصیت شما را شکل می‌دهد و باعث می‌شود که بتوانید سرسختی و ثبات قدم لازم برای مواجه شدن با چالش‌ها را کسب کنید. اینجا همان جایی است که اهمیت نظم شخصی نمود پیدا می‌کند. گاهی اوقات تنها گفتن "من می‌خواهم" کافی نیست و لازم است به شکل "من باید" بیان شود. اگر از ورزشکاران مطرح در هر رشته ورزشی راجع به مسیر موفقیت‌شان سئوال کنیم مطمئناً همه‌ی آن‌ها به دورانی از تمرین‌شان اشاره خواهند کرد که حتی یک روزش هم چالشی سخت برایشان بوده است. حالا خودشان هم به این آگاهی رسیده‌اند که دقیقاً همان دوران چالش برانگیز بوده که شخصیت آن‌ها را شکل داده و آن‌ها را به رقبای تحسین برانگیزی که اکنون می‌شناسیم تبدیل کرده است. بزرگترین دستاورد چنین دورانی برای شما قرار گرفتن در بهترین جای ممکن در ورزشی است که خیلی‌ها فقط به شکل یک علاقه‌ی زودگذر از آن عبور کرده‌اند.