تنفس عملیاتی است که فرد می تواند آن را هم به صورت آگاهانه و هم ناآگاهانه انجام دهد زیرا با هر دو دسته اعصاب ارادی و غیرارادی کنترل می شود.
شیوه نفس کشیدن شما بر میزان کنترل بر عملکردتان تاثیر می گذارد و به عنوان پلی بین دو سیستم عصبی به کار می رود. تنفس بر هر سیستمی در بدن اثر دارد. تمرینات تنفسی خوب می تواند:
🔸 استرس و انقباض عضلانی را کاهش دهد
🔸 اعصاب را آرام کند
🔸 تمرکز را افزایش دهد
🔸 افکار منفی را به حداقل برساند
🔸 خستگی را کاهش دهد و
🔸 استقامت را بهبود بخشد.

تنفس اهمیت خاصی در تیراندازی ورزشی دارد. عموما این طور بیان می شود که تنفس باعث لرزش فیزیولوژیک شده و در نتیجه بر حرکت کلی بدن تاثیر می گذارد.
استفاده از تنفس آگاهانه در تیراندازی برای به حداقل رساندن اضطراب و فراهم آوردن نقطه ثقل مناسب در تمرینات پیش از تیراندازی به خوبی از سوی تیراندازان شناخته شده و در عمل مورد استفاده قرار می گیرد.
در رشته های تفنگ و تپانچه بادی ورزشکاران معمولا چند لحظه قبل از شلیک تنفس خود را قطع می کنند. زمانبندی این توقف حیاتی است زیرا اجرای نادرست تکنیک منجر به نگه داشتن بیش از اندازه نفس شده و کمبود اکسیژن را به دنبال دارد که خود اثرات نامطلوبی را بر جای خواهد گذاشت.
به علاوه ممکن است که نیاز به استفاده از تکنیک های تنفسی خاصی برای کنترل برانگیختگی قبل و حین رقابت داشته باشید که لازم است از قبل روش های موثر و محتاطانه ای را طی تمرینات خود به کار برید.
https://t.me/shooting10m/396

👈منبع: کتاب راهنمای ورزشکاران، فدراسیون جهانی تیراندازی ۲۰۱۸
ISSF Athlete's Handbook, 2018.

🔴استفاده از مطالب این کانال با ذکر منبع بلامانع است.
🔹عضویت در کانال آموزش و تمرین تیراندازی:
https://t.me/joinchat/AAAAAENZ7dwd_UxWUacKeQ