بینایی و نقش آن در ورزش تیراندازی
مترجم: مهدی نیسی پور

بینایی یکی از حواس مبتنی بر فرایندهای ذهنی انسان است که در نتیجه‌ی آن فرد می‌تواند مفاهیمی را با استفاده از ظرفیت‌های چشم، مسیرهای عصبی و مغز درک کند.
@Shooting10m
این حس کاربردی‌ترین حس بدن انسان است و برآورد شده که تقریبا ۷۰٪ همه گیرنده های حسی در چشم یافت می‌شوند.
@Shooting10m
بینایی ورزشی به آن دسته از قابلیت‌های بینایی اشاره دارد که مختص عملکرد ورزشی است؛ مانند استراتژی‌هایی که می‌توانند دقت، استقامت و ثبات را بهبود بخشند.
@Shooting10m
سیستم بینایی درست مانند سیستم اسکلتی-عضلانی می تواند با بهره‌گیری از روش‌های تمرینی خاص، ارتقا یابد.
@Shooting10m
در تیراندازی ورزشی، فرد به‌طور مداوم از چشم برای تغییر فاصله‌ی کانونی و تمرکز بر اجزای مختلف استفاده می‌کند. این امر مستلزم داشتن مهارت و پرورش عضلات چشم است.
@Shooting10m
درست مانند دیگر عضلات بدن، ماهیچه‌های چشمی نیز خسته می‌شوند و این می‌تواند منجر به کاهش دقت بینایی شود. بنابراین گرم کردن، آبرسانی و استراحت بسیار مهم است.
@Shooting10m
در حالی که توان چشم ممکن است نسبتاً ثابت باقی بماند، فرد می تواند اطمینان یابد که فرآیندهای ذهنی مختلف درگیر در این موضوع، بیشتر بهبود می‌یابد که شامل افزایش مهارت‌های بینایی نیز می‌شود.
@Shooting10m
مفهوم چشم غالب، تمایل به دیدن با چشمی است که نسبت به چشم دیگر ترجیح داده می‌شود. این امر برای ورزشکاران در ورزش تیراندازی بسیار اهمیت دارد، زیرا آنها با تکیه بر چشم غالب، آگاهی دقیق از فضای مورد نیاز برای شلیک را فراهم می‌کنند.
@Shooting10m
توصیه می‌شود که در سال‌های ابتدایی ورزش حرفه ای خود با کمک آزمون‌های مختلف موجود، چشم غالب خود را به درستی تعیین کرده و متناسب با آن تکنیکی را ایجاد کنید.
@Shooting10m
مهارت‌های بینایی متداول شامل موارد زیر هستند:
🔸قابلیت بینایی استاتیک:
درجه جزییاتی که در یک جسم ثابت در فواصل مختلف می تواند دیده شود.

🔸قابلیت بینایی پویا:
درجه جزییاتی که در زمان متحرک بودن جسم یا بدن می‌تواند دیده شود.

🔸چشم ساکت: قابلیت حفظ نگاه خیره بصورت کاملا ثابت برای مدت معین.

🔸حرکات چشم: قابلیت هردو چشم برای تمرکز روی یک جسم و حفظ آن حتی زمانی که هم شما و یا جسم در حال حرکت هستید.

🔸عمق میدان: توانایی قضاوت بر فاصله نسبی اشیاء مختلف.

🔸هماهنگی چشم-دست/بدن: مهارت‌هایی که شامل حرکات یکپارچه چشمها و دستان/بدن است.

🔸تمرکز بینایی: توانایی توجه آگاهانه به یک جسم بدون قطع شدن و یا خستگی.
@Shooting10m
تکنیک‌هایی وجود دارد که فرد می‌تواند از متخصصین مجرب مراقبت چشمی بیاموزد تا هر یک از این مهارت‌ها را ارتقا دهد. عموماً، متخصصین با یک ارزیابی یا برآورد شروع می‌کنند و تمرینات مناسب را برپایه نتایج پیشنهاد می‌دهند.
@Shooting10m
همچنین ماهیت تمرینات مورد نیاز، به اقتضائات برنامه‌های تمرینی فنی بستگی دارد. اختصاص یک زمان خاص در طول تمرین می‌تواند منجر به عملکرد بهتر چشم شود و در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ‌های مناسب را بر اساس کمترین میزان اطلاعات در اختیار تیرانداز قرار دهد. چنین تمریناتی همچنین می توانند حواس‌پرتی و اضطراب ناشی از جو رقابت را کاهش دهد تا در نتیجه عملکرد مطمئن‌تری حاصل شود.
@Shooting10m

👈 پیشگیری از مشکلات بینایی یا غلبه بر آن‌ها:

🔸تغذیه: یک رژیم غذایی مناسب حاوی ویتامین‌های آ، سی، ای، مواد معدنی همچون مس و روی و آنتی‎اکسیدآن‌ها می‎تواند به شما کمک کند تا چشمانی تیزبین داشته باشید.

🔸ورزش‎های چشم: ورزش‎های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای مقابله با خستگی چشم و حفاظت از آن‌ها دربرابر آسیب‎ها این ورزش‎ها انجام دهید. توصیه می‎شود قبل از چرت زدن با کف دست و ماساژ آرام، چشم‎ها را گرم کنید.

🔸خواب: ماهیچه ‎های چشم همانند سایر ماهیچه‌های بدن به خواب، ترمیم و بهسازی نیاز دارند. علاوه براین توصیه می‎شود که در طول جلسات تمرین و همچنین در صورت خشک بودن هوای محیط اطراف از قطره‌‎های چشمی مرطوب‌کننده استفاده کنید.

منبع: کتاب راهنمای ورزشکاران فدراسیون جهانی ورزش تیراندازی، ۲۰۱۸

🔻کانال آموزش و تمرین تیراندازی
https://t.me/joinchat/AAAAAENZ7dwd_UxWUacKeQ