شانه سالم (راهنمای پیشگیری و درمان اسیبهای متداول شانه با ۱۰۰ تمرین عملی)

https://t.me/shooting10m/200

📚کتاب شانه‌ی سالم یکی از موجزترین و کاربردی‌ترین کتاب‌های ترجمه شده در سال‌های اخیر در زمینه‌ی فیزیولوژی ورزشی است. این کتاب که توسط کارل ناف به رشته تحریر درآمده و دکتر مسعود گلپایگانی، محمودرضا اسحاقی و ابراهیم عبدالله زاده ان را ترجمه نموده اند، حاوی نکات، تعاریف، اصطلاحات و مطالب کاربردی فراوان اما در بسته‌های کوچکی از جملات و کلمات است که بیشتر یک دید کلی از عملکرد، نقش و اهمیت مفصل شانه و عضلات پیرامون آن به خواننده ارائه داده و وی را قادر می‌سازد تا با نگرشی درست‌تر به اجرای تمرینات آمادگی جسمانی یا تخصصی رشته‌های مختلف ورزشی بپردازد.
همچنین این امکان را برای مخاطب فراهم می‌کند که با دریایی از لغات و اصطلاحات تخصصی فیزیولوژی، دست به پژوهش و تحقیق در رشته‌ی ورزشی مورد نظر خود زده و اطلاعات کاربردی بسیاری را در آن زمینه به دست آورد.
این کتاب مشتمل بر سه فصل است که مطالب آن‌ها مجموعاً به 183 صفحه در قطع وزیری می‌رسد.
@Shooting10m
📕
فصل اول کتاب با عنوان آغاز، حاوی مطالب مفید و کاربردی بسیاری است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
▪️خصوصیات افرادی که مشکل شانه دارند
▪️آناتومی شانه
▪️استخوان‌ها و مفصل شانه
▪️عضلات شانه
▪️وضعیت‌های متداول
▪️تست‌های دامنه حرکتی مفصل شانه
▪️آسیب‌های رایج
▪️بی‌ثباتی و آرتروز
▪️عضلات چرخاننده‌ی شانه
▪️التهابات تاندون و کیسه‌های زلالی
▪️سندرم‌های رایج
▪️توانبخشی شانه
▪️فرایندهای فیزیوتراپی
@Shooting10m
📗
در فصل دوم که پیشگیری و برنامه‌ریزی عنوان دارد، به پیشگیری از آسیب‌های محتمل در ورزش‌های مختلف و برنامه‌ریزی متناسب با هر یک از آن‌ها پرداخته شده است. در این فصل به روش‌های پیشگیری از آسیب و آسیب مجدد، نقش وضعیت صحیح بدنی در پیشگیری از آسیب، مناطق حساس شانه در انواع حرکت‌ها، حرکات مجاز و غیر مجاز شانه، تمرینات چالشی، طراحی برنامه منظم شانه و حرکات اصلاحی برای مشاغل مختلف و میزکار، به خوبی اشاره شده است.
@Shooting10m
📘
در فصل سوم که دربردارنده‌ی 100 تمرین مورد اشاره در عنوان کتاب است، تمامی تمرینات با شرح کامل حرکات، عضلات درگیر، ابزارهای لازم (دمبل، پارچه، توپ تنیس، باند، کش، استوانه، میز، میله و ...) و دامنه‌ی حرکات به طور مفصل توضیح داده شده و شما را در انتخاب تمرین مناسب برای ورزش موردنظرتان راهنمایی می‌کند. با وجود حجم کم کتاب، اما تصویر مراحل انجام هر تمرین در کنار توضیحات آن به چاپ رسیده است.  
برخی از تمرینات ارائه شده در این فصل عبارتند از:
▪️چرخش بر روی استوانه
▪️ترسیم شکل‌های I، Y و T
▪️فشردن شانه‌ها
▪️کشش به وسیله‌ی دیوار
▪️شنا روی دیوار
▪️حرکت شکستن چوب
▪️حرکت متقابل
▪️چرخاندن خارجی به کمک باند
▪️حرکت زیپ
▪️پرواز وارونه
▪️ماساژ با توپ تنیس
▪️پارو زدن
@Shooting10m
💡دانستن بیشتر راجع به نقش و اهمیت شانه و اجرای تمرینات تقویت‌کننده‌ی آن، به طور قطع در بهبود عملکرد تیراندازان مؤثر خواهد بود. مطالعه‌ی کتاب شانه سالم تا حدود زیادی این امر را برایتان محقق نموده و کلمات کلیدی فوق‌العاده‌ای را برای تحقیق و مطالعه‌ی بیشتر به شما معرفی می‌کند. با توجه به نقش مفصل شانه و عضلات آن در اجرای صحیح تکنیک در رشته تیراندازی، کانال آموزش و تمرین تیراندازی، مطالعه‌ی این کتاب را به همه‌ی علاقه‌مندان به این رشته توصیه می‌کند.